Catholic-Hierarchy DC

Lucido Maria Cardinal Parocchi

Deceased

Chamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Secretary of the Congregation for Universal Inquisition


Events

DateAgeEventTitle
13 Aug 1833Born
17 May 185622.7Ordained PriestPriest of Mantova, Italy
27 Oct 187138.2AppointedBishop of Pavia, Italy
5 Nov 187138.2Ordained BishopBishop of Pavia, Italy
12 Mar 187743.5AppointedArchbishop of Bologna, Italy
22 Jun 187743.8Elevated to Cardinal
25 Jun 187743.8AppointedCardinal-Priest of San Sisto
28 Jun 188248.8ResignedArchbishop of Bologna, Italy
16 Feb 188450.5AppointedVicar General of Roma {Rome}, Italy
24 Mar 188450.6AppointedCardinal-Priest of Santa Croce in Gerusalemme
1 Jun 188854.8AppointedChamberlain (Camerlengo) of the College of Cardinals
11 Feb 188955.4ResignedChamberlain (Camerlengo) of the College of Cardinals
24 May 188955.7AppointedCardinal-Bishop of Albano
5 Aug 189662.9AppointedSecretary of the Congregation for Universal Inquisition
30 Nov 189663.2AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
1899²65.3ResignedVicar General of Roma {Rome}, Italy
14 Dec 189966.3AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso
15 Jan 190369.4DiedArchbishop Emeritus of Bologna, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Lucido Maria Parocchi (VIAF: 41973857)
Lucido Maria Cardinal Parocchi (born , died ) Chamberlain (Camerlengo) of Apostolic Chamber

EventPlace
Birth PlaceMantua
Ordained BishopSantissima Trinitŕ dei Monti, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Buried Place (Original)S.C. of Propaganda Fide Chapel, Campo Verano, Cemetery, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 46.6 years
  • a bishop for 31.1 years
  • a cardinal for 25.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 153, and Page 439
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 43, and Page 44
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 49, and Page 53
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1871, Number 35
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 22 Jun 1877

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 21 Mar 2017