Catholic-Hierarchy DC

Archbishop St. Guido Maria Conforti

Deceased

Bishop of Parma (-Fontevivo)


Events

DateAgeEventTitle
30 Mar 1865BornRavadese
22 Sep 188823.5Ordained PriestPriest of Parma (-Fontevivo), Italy
9 Jun 190237.2AppointedArchbishop of Ravenna, Italy
11 Jun 190237.2Ordained BishopArchbishop of Ravenna, Italy
14 Nov 190439.6ResignedArchbishop of Ravenna, Italy
14 Nov 190439.6AppointedTitular Archbishop of Stauropolis
24 Sep 190742.5AppointedCoadjutor Archbishop of Parma (-Fontevivo), Italy
12 Dec 190742.7SucceededArchbishop (Personal Title) of Parma (-Fontevivo), Italy
5 Nov 193166.6DiedBishop of Parma (-Fontevivo), Italy
17 Mar 1996Beatified
23 Oct 2011Canonized

MicroData Summary for St. Guido Maria Conforti:
Archbishop St. Guido Maria Conforti (born , died ) Bishop of Parma (-Fontevivo)

  • a priest for 43.1 years
  • a bishop for 29.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • cano: Bollettino, 21 Feb 2011
  • cano: Bollettino, 23 Oct 2011
  • beat: Le Petit Episcopologe, Issue 144
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 477
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 29

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013