Catholic-Hierarchy DC

Karel Boromejský Cardinal Kašpar

Deceased

Archbishop of Praha {Prague}

Cardinal-Priest of Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio


Events

DateAgeEventTitle
16 May 1870BornMirošově
25 Feb 189322.8Ordained PriestPriest of Praha {Prague}, Czech Republic
8 Mar 192049.8AppointedAuxiliary Bishop of Hradec Králové, Czech Republic
8 Mar 192049.8AppointedTitular Bishop of Bethsaida
11 Apr 192049.9Ordained BishopTitular Bishop of Bethsaida
13 Jun 192151.1AppointedBishop of Hradec Králové, Czech Republic
22 Oct 193161.4AppointedArchbishop of Praha {Prague}, Czech Republic
14 Nov 193161.5InstalledArchbishop of Praha {Prague}, Czech Republic
16 Dec 193565.6Elevated to Cardinal
19 Dec 193565.6AppointedCardinal-Priest of Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio
21 Apr 194170.9DiedArchbishop of Praha {Prague}, Czech Republic

MicroData Summary for Karel Boromejský Kašpar:
Cardinal Karel Boromejský Kašpar (born , died ) Archbishop of Praha {Prague}

  • a priest for 48.2 years
  • a bishop for 21.0 years
  • a cardinal for 5.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 14
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 29 Sep 2013