Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco Pascucci

Deceased

Auxiliary Bishop of Roma {Rome}

Titular Archbishop of Nicaea


Events

DateAgeEventTitle
27 Nov 1870BornRoma
27 May 189322.5Ordained PriestPriest
20 Dec 193666.0AppointedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy
20 Dec 193666.0AppointedTitular Bishop of Sion
10 Jan 193766.1Ordained BishopTitular Bishop of Sion
22 Apr 194372.4AppointedTitular Archbishop of Nicaea
30 Mar 194574.3DiedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Francesco Pascucci:
Archbishop Francesco Pascucci (born , died ) Auxiliary Bishop of Roma {Rome}

  • a priest for 51.8 years
  • a bishop for 8.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c1+: CB, 21 Aug 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 2

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014