Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Ridolfi

Deceased

Archbishop Emeritus of Otranto

Titular Archbishop of Irenopolis in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
20 Feb 1859BornPorto Recanati
17 Dec 188122.8Ordained PriestPriest
29 Nov 189536.8AppointedBishop of Todi, Italy
1 Dec 189536.8Ordained BishopBishop of Todi, Italy
27 Apr 190546.2AppointedArchbishop (Personal Title) of Todi, Italy
27 Apr 190546.2AppointedApostolic Delegate to México
6 Aug 190647.5AppointedTitular Archbishop of Apamea in Syria
10 Aug 191253.5AppointedArchbishop of Otranto, Italy
12 Aug 191556.5ResignedArchbishop of Otranto, Italy
12 Aug 191556.5AppointedTitular Archbishop of Irenopolis in Isauria
28 Nov 192566.8DiedArchbishop Emeritus of Otranto, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Ridolfi:
Archbishop Giuseppe Ridolfi (born , died ) Archbishop Emeritus of Otranto

  • a priest for 43.9 years
  • a bishop for 30.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 571
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013