Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francisco do Rêgo Maia

Deceased

Bishop Emeritus of Belém do Pará

Titular Archbishop of Nicopolis ad Nestum


Events

DateAgeEventTitle
29 Sep 1849BornApipucos
1 Oct 187122.0Ordained DeaconDeacon of Olinda, Brazil
4 Feb 187222.3Ordained PriestPriest of Olinda, Brazil
12 Sep 189343.9AppointedBishop of Niterói (Nictheroy), Brazil
26 Nov 189344.1Ordained BishopBishop of Niterói (Nictheroy), Brazil
25 Feb 189444.4InstalledBishop of Niterói (Nictheroy), Brazil
27 Nov 190152.1AppointedBishop of Belém do Pará, Brazil
25 Mar 190252.4InstalledBishop of Belém do Pará, Brazil
15 Mar 1906³56.4ResignedBishop of Belém do Pará, Brazil
23 Apr 190656.5AppointedTitular Archbishop of Nicopolis ad Nestum
4 Feb 192878.3DiedBishop Emeritus of Belém do Pará, Brazil

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Francisco do Rêgo Maia:
Archbishop Francisco do Rêgo Maia (born , died ) Bishop Emeritus of Belém do Pará

  • a priest for 56.0 years
  • a bishop for 34.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 144, and Page 415

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 11 May 2015