Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mauro Bernardo Pietro Nardi, O.F.M. Cap. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Oppido Mamertina, Italy

Titular Bishop of Thebae in Thebaide


Events

DateAgeEventTitle
6 Jul 1836Born
9 Oct 185418.2ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
18 Jun 185922.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
13 Aug 189559.1AppointedAuxiliary Bishop of Oppido Mamertina, Italy
13 Aug 189559.1AppointedTitular Bishop of Thebae in Thebaide
15 Sep 189559.1Ordained BishopTitular Bishop of Thebae in Thebaide
3 Oct 191175.2DiedAuxiliary Bishop of Oppido Mamertina, Italy

MicroData Summary for Mauro Bernardo Pietro Nardi (VIAF: 292239339)
Bishop Mauro Bernardo Pietro Nardi O.F.M. Cap. (born , died ) Auxiliary Bishop of Oppido Mamertina

EventPlace
Birth PlaceLeonessa, Diocese of Rieti
Ordained BishopImmaculate Conception, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 52.2 years
  • a bishop for 16.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1,901
  • d: Annuario Pontificio, Year 1,912
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 546
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1,895, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast