Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bernardino Caldajoli

Deceased

Bishop of Grosseto


Events

DateAgeEventTitle
6 Apr 1847BornCastel del Piano
11 Jun 187023.2Ordained PriestPriest
9 Aug 188336.3AppointedCoadjutor Bishop of Grosseto, Italy
9 Aug 188336.3AppointedTitular Bishop of Magydus
19 Aug 188336.4Ordained BishopTitular Bishop of Magydus
1 Mar 188436.9SucceededBishop of Grosseto, Italy
27 Feb 190759.9DiedBishop of Grosseto, Italy

MicroData Summary for Bernardino Caldajoli:
Bishop Bernardino Caldajoli (born , died ) Bishop of Grosseto

  • a priest for 36.7 years
  • a bishop for 23.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 292, and Page 360

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013