Catholic-Hierarchy DC

Pietro Cardinal Respighi

Deceased

Vicar General of Roma {Rome}

Cardinal-Priest of Santi Quattro Coronati

Archpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
22 Sep 1843BornBologna
23 Dec 186522.3Ordained DeaconDeacon of Bologna, Italy
31 Mar 186622.5Ordained PriestPriest of Bologna, Italy
14 Dec 189148.2AppointedBishop of Guastalla, Italy
20 Dec 189148.2Ordained BishopBishop of Guastalla, Italy
30 Nov 189653.2AppointedArchbishop of Ferrara, Italy
19 Jun 189955.7Elevated to Cardinal
22 Jun 189955.8AppointedCardinal-Priest of Santi Quattro Coronati
9 Apr 190056.5AppointedVicar General of Roma {Rome}, Italy
10 Jan 191066.3AppointedArchpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}
22 Mar 191369.5DiedVicar General of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Pietro Respighi:
Pietro Cardinal Respighi (born , died ) Vicar General of Roma {Rome}

  • a priest for 47.0 years
  • a bishop for 21.3 years
  • a cardinal for 13.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 270, and Page 294
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 48
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 19 Jun 1899

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 9 Sep 2014