Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Fernando Antonio Arturo de Merino y Ramírez

Deceased

Archbishop of Santo Domingo


Events

DateAgeEventTitle
9 Jan 1833BornAntoncí, Yamasá
27 Jun 185522.5Ordained DeaconDeacon
24 Apr 185623.3Ordained PriestPriest
3 Jul 188552.5AppointedArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
6 Jul 188552.5Ordained BishopArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
20 Aug 190673.6DiedArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic

MicroData Summary for Fernando Antonio Arturo de Merino y Ramírez:
Archbishop Fernando Antonio Arturo de Merino y Ramírez (born , died ) Archbishop of Santo Domingo

  • a priest for 50.3 years
  • a bishop for 21.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2+: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Additions/Corrections (front)
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 249

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013