Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicodario Vampa

Deceased

Archbishop of Urbino


Events

DateAgeEventTitle
25 Jun 1839BornFano
10 Aug 186223.1Ordained PriestPriest
30 Dec 188950.5AppointedArchbishop of Urbino, Italy
6 Jan 189050.5Ordained BishopArchbishop of Urbino, Italy
27 Sep 190364.3DiedArchbishop of Urbino, Italy

MicroData Summary for Nicodario Vampa:
Archbishop Nicodario Vampa (born , died ) Archbishop of Urbino

  • a priest for 41.1 years
  • a bishop for 13.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 575

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013