Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Traglia

Deceased

Dean of the College of Cardinals

Cardinal-Bishop of Albano

Cardinal-Bishop of Ostia


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1895BornAlbano Laziale
10 Aug 191722.4Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
20 Dec 193641.7AppointedTitular Archbishop of Caesarea in Palaestina
21 Dec 193641.7AppointedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
6 Jan 193741.8Ordained BishopTitular Archbishop of Caesarea in Palaestina
28 Mar 196065.0AppointedPro-Vicar General of Roma {Rome}, Italy
28 Mar 196065.0Elevated to Cardinal
28 Mar 196065.0AppointedCardinal-Priest of Sant’Andrea della Valle
30 Mar 196570.0AppointedVicar General of Roma {Rome}, Italy
13 Jan 196872.8AppointedChancellor of the Apostolic Chancery
28 Apr 196974.1AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso
15 Mar 197276.9AppointedCardinal-Bishop of Albano
24 Mar 197277.0ConfirmedVice-Dean (Sub-Dean) of the College of Cardinals
7 Feb 197377.8ResignedChancellor of the Apostolic Chancery
7 Jan 197478.8AppointedCardinal-Bishop of Ostia
7 Jan 197478.8ConfirmedDean of the College of Cardinals
22 Nov 197782.6DiedDean of the College of Cardinals

MicroData Summary for Luigi Traglia:
Luigi Cardinal Traglia (born , died ) Dean of College of Cardinals

  • a priest for 60.3 years
  • a bishop for 40.9 years
  • a cardinal for 17.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 1

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 8 Sep 2014