Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Carlo Alberto Ferrero di Cavallerleone

Deceased

Archbishop Emeritus of Italy, Military

Titular Archbishop of Trapezus


Events

DateAgeEventTitle
29 Dec 1903BornTorino
22 Dec 192824.9Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
28 Oct 194440.8AppointedArchbishop of Italy, Military
28 Oct 194440.8AppointedTitular Archbishop of Trapezus
30 Nov 194440.9Ordained BishopTitular Archbishop of Trapezus
4 Nov 195349.8ResignedArchbishop of Italy, Military
16 Jul 196965.5DiedArchbishop Emeritus of Italy, Military

MicroData Summary for Carlo Alberto Ferrero di Cavallerleone:
Archbishop Carlo Alberto Ferrero di Cavallerleone (born , died ) Archbishop Emeritus of Italy, Military

  • a priest for 40.5 years
  • a bishop for 24.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1944, Number 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014