Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Armando Fares

Deceased

Archbishop Emeritus of Catanzaro


Events

DateAgeEventTitle
22 Dec 1904BornFoggia
17 Dec 192722.9Ordained PriestPriest
16 Jun 195045.4AppointedCoadjutor Archbishop of Catanzaro, Italy
16 Jun 195045.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Squillace, Italy
2 Jul 195045.5Ordained BishopCoadjutor Archbishop of Catanzaro, Italy
20 Jan 195651.0SucceededArchbishop of Catanzaro, Italy
31 Jul 198075.6RetiredArchbishop of Catanzaro, Italy
31 Jul 198075.6RetiredBishop of Squillace, Italy
1 Nov 198075.8DiedArchbishop Emeritus of Catanzaro, Italy

MicroData Summary for Armando Fares:
Archbishop Armando Fares (born , died ) Archbishop Emeritus of Catanzaro

  • a priest for 52.8 years
  • a bishop for 30.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 46

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015