Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Bartolomé Carrasco Briseño

Deceased

Archbishop Emeritus of Antequera, Oaxaca


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1918BornTlaxco
31 Mar 194526.6Ordained PriestPriest of Puebla de los Ángeles, Puebla, México
19 Aug 196345.0AppointedBishop of Huejutla, Hidalgo, México
17 Dec 196345.3Ordained BishopBishop of Huejutla, Hidalgo, México
18 May 196748.8AppointedAuxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca, México
18 May 196748.8AppointedTitular Bishop of Claternae
11 Jun 197152.8AppointedBishop of Tapachula, Chiapas, México
17 Dec 197153.3InstalledBishop of Tapachula, Chiapas, México
11 Jun 197657.8AppointedArchbishop of Antequera, Oaxaca, México
17 Aug 197658.0InstalledArchbishop of Antequera, Oaxaca, México
4 Oct 199375.1RetiredArchbishop of Antequera, Oaxaca, México
7 Jan 199980.4DiedArchbishop Emeritus of Antequera, Oaxaca, México

MicroData Summary for Bartolomé Carrasco Briseño:
Archbishop Bartolomé Carrasco Briseño (born , died ) Archbishop Emeritus of Antequera, Oaxaca

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 35.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013