Catholic-Hierarchy DC

Pietro Cardinal Gasparri

Deceased

Chamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina


Events

DateAgeEventTitle
5 May 1852BornCapovallazza di Ussita
31 Mar 187724.9Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
12 Feb 189845.8AppointedTitular Archbishop of Caesarea in Palaestina
6 Mar 189845.8Ordained BishopTitular Archbishop of Caesarea in Palaestina
26 Mar 189845.9AppointedApostolic Delegate to Peru
23 Apr 190149.0AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
4 Apr 190451.9AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
16 Dec 190755.6Elevated to Cardinal
19 Dec 190755.6AppointedCardinal-Priest of San Bernardo alle Terme
13 Oct 191462.4AppointedSecretary of State
22 Jan 191562.7AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
9 Nov 191563.5ResignedCardinal-Priest of San Bernardo alle Terme
4 Dec 191664.6AppointedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
18 Oct 191765.5AppointedPresident of the Pontifical Commission for the Authentic Interpretation of the Code of Canon Law
7 Feb 193077.8RetiredSecretary of State
7 Feb 193077.8RetiredPresident of the Pontifical Commission for the Authentic Interpretation of the Code of Canon Law
18 Nov 193482.5DiedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber

MicroData Summary for Pietro Gasparri:
Cardinal Pietro Gasparri (born , died ) Chamberlain (Camerlengo) of Apostolic Chamber

  • a priest for 57.6 years
  • a bishop for 36.7 years
  • a cardinal for 26.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 167

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013