Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pietro Sfair

Deceased

Titular Archbishop of Nisibis dei Maroniti


Events

DateAgeEventTitle
10 Feb 1888BornKlaihat
8 Mar 191325.1Ordained PriestPriest
11 Mar 195365.1AppointedTitular Bishop of Epiphania in Syria
24 May 195365.3Ordained BishopTitular Bishop of Epiphania in Syria
11 Mar 196072.1AppointedTitular Archbishop of Nisibis dei Maroniti
18 May 197486.3DiedTitular Archbishop of Nisibis dei Maroniti

MicroData Summary for Pietro Sfair:
Archbishop Pietro Sfair (born , died ) Titular Archbishop of Nisibis dei Maroniti

  • a priest for 61.2 years
  • a bishop for 21.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013