Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Domenico Spolverini

Deceased

Titular Archbishop of Larissa in Thessalia


Events

DateAgeEventTitle
12 Mar 1871BornSan Martino al Monte Cimino
22 May 193362.2AppointedTitular Archbishop of Larissa in Thessalia
18 Jun 193362.3Ordained BishopTitular Archbishop of Larissa in Thessalia
19 Jul 193968.4DiedTitular Archbishop of Larissa in Thessalia

MicroData Summary for Domenico Spolverini:
Archbishop Domenico Spolverini (born , died ) Titular Archbishop of Larissa in Thessalia

  • a bishop for 6.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 36

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013