Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Iannucci

Deceased

Archbishop Emeritus of Pescara-Penne


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1914BornBolognano
25 Mar 193823.8Ordained PriestPriest
20 Mar 195540.8AppointedAuxiliary Bishop of Penne e Pescara, Italy
20 Mar 195540.8AppointedTitular Bishop of Hadriania
8 May 195540.9Ordained BishopTitular Bishop of Hadriania
15 Feb 195944.7AppointedBishop of Penne e Pescara, Italy
2 Mar 198267.7AppointedArchbishop of Pescara-Penne, Italy
21 Apr 199075.9RetiredArchbishop of Pescara-Penne, Italy
14 Oct 200894.3DiedArchbishop Emeritus of Pescara-Penne, Italy

MicroData Summary for Antonio Iannucci:
Archbishop Antonio Iannucci (born , died ) Archbishop Emeritus of Pescara-Penne

  • a priest for 70.6 years
  • a bishop for 53.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 30
  • ab/arch: Annuario Pontificio, Year 2008, Page 573
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013