Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Lanave

Deceased

Bishop Emeritus of Andria


Events

DateAgeEventTitle
8 Jul 1912BornBari
4 Aug 193523.1Ordained PriestPriest
29 Mar 196956.7AppointedBishop of Andria, Italy
18 May 196956.9Ordained BishopBishop of Andria, Italy
19 Nov 198876.4RetiredBishop of Andria, Italy
8 Dec 199684.4DiedBishop Emeritus of Andria, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Lanave:
Bishop Giuseppe Lanave (born , died ) Bishop Emeritus of Andria

  • a priest for 61.3 years
  • a bishop for 27.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013