Catholic-Hierarchy DC

Mario Cardinal Revollo Bravo

Deceased

Archbishop Emeritus of Bogotá

Cardinal-Priest of San Bartolomeo all’Isola


Events

DateAgeEventTitle
15 Jun 1919BornGenova, Italy
31 Oct 194324.4Ordained PriestPriest of Bogotá, Colombia
13 Nov 197354.4AppointedAuxiliary Bishop of Bogotá, Colombia
13 Nov 197354.4AppointedTitular Bishop of Thinisa in Numidia
2 Dec 197354.5Ordained BishopTitular Bishop of Thinisa in Numidia
28 Feb 197858.7AppointedArchbishop of Nueva Pamplona, Colombia
25 Jun 198465.0AppointedArchbishop of Bogotá, Colombia
25 Jun 198465.0AppointedBishop of Colombia, Military
5 Jun 198566.0ResignedBishop of Colombia, Military
28 Jun 198869.0Elevated to Cardinal
28 Jun 198869.0AppointedCardinal-Priest of San Bartolomeo all’Isola
13 Aug 199475.2RetiredArchbishop of Bogotá, Colombia
3 Nov 199576.4DiedArchbishop Emeritus of Bogotá, Colombia

MicroData Summary for Mario Revollo Bravo:
Mario Cardinal Revollo Bravo (born , died ) Archbishop Emeritus of Bogotá

  • a priest for 52.0 years
  • a bishop for 21.9 years
  • a cardinal for 7.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 5 Aug 2014