Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luigi Rovigatti

Deceased

Vicegerent of Roma {Rome}

Titular Archbishop of Aquaviva


Events

DateAgeEventTitle
23 Apr 1912BornMonza
1 Dec 193523.6Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
23 May 196654.0AppointedAuxiliary Bishop of Tarquinia e Civitavecchia, Italy
23 May 196654.0AppointedTitular Bishop of Segermes
29 Jun 196654.1Ordained BishopTitular Bishop of Segermes
11 May 196856.0AppointedAuxiliary Bishop of Porto e Santa Rufina, Italy
30 Aug 196957.3AppointedApostolic Administrator of Tarquinia e Civitavecchia, Italy
10 Feb 197360.7AppointedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
10 Feb 197360.7AppointedTitular Archbishop of Aquaviva
10 Feb 197360.7ResignedAuxiliary Bishop of Porto e Santa Rufina, Italy
13 Jan 197562.7DiedVicegerent of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Luigi Rovigatti:
Archbishop Luigi Rovigatti (born , died ) Vicegerent of Roma {Rome}

  • a priest for 39.1 years
  • a bishop for 8.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Acta Apostolicae Sedis, Volume 58, Page 518

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014