Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vittore Ugo Righi

Deceased

Official of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Bilta


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1910BornGualdo Tadino
24 Jun 193323.2Ordained PriestPriest
14 Oct 196151.5AppointedTitular Archbishop of Bilta
14 Oct 196151.5AppointedApostolic Internuncio to Iran
8 Dec 196151.7Ordained BishopTitular Archbishop of Bilta
1 Feb 196453.8AppointedApostolic Nuncio to Paraguay
196756.7AppointedOfficial of the Secretariat of State
28 Apr 198070.0DiedOfficial of the Secretariat of State

MicroData Summary for Vittore Ugo Righi (VIAF: 239075072)
Archbishop Vittore Ugo Righi (born , died ) Official of State

  • a priest for 46.8 years
  • a bishop for 18.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 12 Sep 2016