Catholic-Hierarchy DC

Jozef Cardinal Tomko

President Emeritus of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses

Cardinal-Priest of Santa Sabina


Events

DateAgeEventTitle
11 Mar 1924 BornUdavské, Slovakia
12 Mar 194925.0Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
12 Jul 197955.3AppointedTitular Archbishop of Doclea
12 Jul 197955.3AppointedSecretary General of the Synod of Bishops
15 Sep 197955.5Ordained BishopTitular Archbishop of Doclea
24 Apr 198561.1AppointedPro-Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples
25 May 198561.2AppointedCardinal-Deacon of Gesů Buon Pastore alla Montagnola
25 May 198561.2Elevated to Cardinal
27 May 198561.2AppointedPrefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples
29 Jan 199671.9AppointedCardinal-Priest of Santa Sabina
9 Apr 200177.1RetiredPrefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples
23 Oct 200177.6AppointedPresident of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses
1 Oct 200783.6RetiredPresident of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses

MicroData Summary for Jozef Tomko:
Jozef Cardinal Tomko (born ) President Emeritus of International Eucharistic Congresses

Please contact the Cardinal through the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses.

  • a priest for years
  • a bishop for years
  • a cardinal for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 17 Apr 2014