Catholic-Hierarchy DC

Bishop Tarcisio Vincenzo Benedetti, O.C.D. †

Deceased

Bishop of Lodi


Events

DateAgeEventTitle
28 Oct 1899BornTreviolo
17 Jul 192727.7Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
10 Jun 194949.6AppointedAuxiliary Bishop of Sabina e Poggio Mirteto, Italy
10 Jun 194949.6AppointedTitular Bishop of Ierichus
3 Jul 194949.7Ordained BishopTitular Bishop of Ierichus
11 Nov 195253.0AppointedBishop of Lodi, Italy
24 May 197272.6DiedBishop of Lodi, Italy

MicroData Summary for Tarcisio Vincenzo Benedetti:
Bishop Tarcisio Vincenzo Benedetti O.C.D. (born , died ) Bishop of Lodi

  • a priest for 44.9 years
  • a bishop for 22.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 53

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013