Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luis Mena Arroyo

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of México, Federal District

Titular Archbishop of Sinitis


Events

DateAgeEventTitle
27 Apr 1920BornChurintzio
8 Apr 194423.9Ordained PriestPriest
13 Jul 196141.2AppointedAuxiliary Bishop of México, Federal District
13 Jul 196141.2AppointedTitular Bishop of Danaba
21 Sep 196141.4Ordained BishopTitular Bishop of Danaba
1 Sep 196444.3AppointedCoadjutor Archbishop of Chihuahua, México
1 Sep 196444.3AppointedTitular Archbishop of Sinitis
24 Aug 196949.3ResignedCoadjutor Archbishop of Chihuahua, México
27 Jul 197959.3AppointedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of México, Federal District
9 Sep 199575.4RetiredAuxiliary Bishop of México, Federal District
3 Mar 200988.9DiedAuxiliary Bishop Emeritus of México, Federal District

MicroData Summary for Luis Mena Arroyo:
Archbishop Luis Mena Arroyo (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of México

  • a priest for 64.9 years
  • a bishop for 47.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013