Catholic-Hierarchy DC

Andrea Cardinal Cordero Lanza di Montezemolo

Deceased

Archpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}

Cardinal-Priest of Santa Maria in Portico (Campitelli)


Events

DateAgeEventTitle
27 Aug 1925Born
13 Mar 195428.5Ordained PriestPriest
15 Dec 197651.3AppointedSecretary of the Pontifical Commission for Justice and Peace
5 Apr 197751.6AppointedTitular Archbishop of Pandosia
5 Apr 197751.6AppointedApostolic Pro-Nuncio to Papua New Guinea
5 Apr 197751.6AppointedApostolic Delegate to Solomon Islands
4 Jun 197751.7Ordained BishopTitular Archbishop of Pandosia
25 Oct 198055.1AppointedApostolic Nuncio to Nicaragua
25 Oct 198055.1AppointedApostolic Nuncio to Honduras
1 Apr 198660.5AppointedApostolic Nuncio to Uruguay
28 Apr 199064.6AppointedApostolic Delegate to Jerusalem and Palestine
28 May 199064.7AppointedApostolic Pro-Nuncio to Cyprus
13 Apr 199165.6AppointedTitular Archbishop of Tuscania
19 Jan 199468.3AppointedApostolic Nuncio to Israel
7 Mar 199872.5AppointedApostolic Nuncio to Italy
7 Mar 199872.5AppointedApostolic Nuncio to San Marino
17 Apr 200175.6RetiredApostolic Nuncio to Italy
17 Apr 200175.6RetiredApostolic Nuncio to San Marino
31 May 200579.7AppointedArchpriest of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}
24 Mar 200680.5AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Portico (Campitelli)
24 Mar 200680.5Elevated to Cardinal
17 Jul 200680.8InstalledCardinal-Deacon of Santa Maria in Portico (Campitelli)
3 Jul 200983.8RetiredArchpriest of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}
20 Jun 201690.8AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Portico (Campitelli)
19 Nov 201792.2DiedArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}

MicroData Summary for Andrea Cordero Lanza di Montezemolo (VIAF: 88763110)
Andrea Cardinal Cordero Lanza di Montezemolo (born , died ) Archpriest Emeritus of Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}

EventPlace
Birth PlaceTorino, Archdiocese of Torino {Turin}, Italy
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 63.6 years
  • a bishop for 40.4 years
  • a cardinal for 11.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • i: Bollettino, 11 Jul 2006
  • r: Bollettino, 3 Jul 2009
  • ab/sect/xjap: Acta Apostolicae Sedis, Volume 68, Page 749
  • ab: Bollettino, 20 Jun 2016
  • d: CB, 19 Nov 2017
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 234, Deceased Cardinals (back), Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast