Catholic-Hierarchy DC

Alessandro Cardinal Crescenzi, C.R.S. †

Deceased

Bishop Emeritus of Recanati e Loreto

Cardinal-Priest of Santa Prisca


Events

DateAgeEventTitle
1607BornRome
13 Jul 164336.5AppointedBishop of Termoli, Italy
26 Jul 164336.6Ordained BishopBishop of Termoli, Italy
13 Jun 164437.4AppointedBishop of Ortona a Mare e Campli, Italy
26 Aug 165245.7AppointedBishop of Bitonto, Italy
14 May 166861.4ResignedBishop of Bitonto, Italy
19 Jan 167164.0AppointedTitular Patriarch of Alexandria {Alessandria}
27 May 167568.4Elevated to Cardinal
15 Jul 167568.5InstalledCardinal-Priest of Santa Prisca
24 Feb 167669.1AppointedArchbishop (Personal Title) of Recanati e Loreto, Italy
9 Jan 168275.0ResignedBishop of Recanati e Loreto, Italy
8 May 168881.4DiedBishop Emeritus of Recanati e Loreto, Italy

MicroData Summary for Alessandro Crescenzi:
Alessandro Cardinal Crescenzi C.R.S. (died ) Bishop Emeritus of Recanati e Loreto

  • a bishop for 44.8 years
  • a cardinal for 12.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 27 May 1675
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 334, and Page 116
  • ob/c2: CB, 1 Jun 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 22 Jul 2014