Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giambattista Morea

Deceased

Bishop of Lacedonia


Events

DateAgeEventTitle
22 Sep 1640BornBituntin
2 Oct 168444.0AppointedBishop of Lacedonia, Italy
8 Oct 168747.0Ordained BishopBishop of Lacedonia, Italy
11 Dec 171171.2DiedBishop of Lacedonia, Italy

MicroData Summary for Giambattista Morea:
Bishop Giambattista Morea (born , died ) Bishop of Lacedonia

  • a bishop for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 236

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013