Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Battista Giberti

Deceased

Bishop of Fano


Events

DateAgeEventTitle
1637BornCamerino
15 Feb 168346.1AppointedBishop of Cava (de’ Tirreni), Italy
21 Feb 168346.1Ordained BishopBishop of Cava (de’ Tirreni), Italy
17 Dec 169660.0AppointedBishop of Fano, Italy
26 Nov 172083.9DiedBishop of Fano, Italy

MicroData Summary for Giovanni Battista Giberti:
Bishop Giovanni Battista Giberti (died ) Bishop of Fano

  • a bishop for 37.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 152, and Page 198
  • c34: CB, 1 Jun 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013