Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Daniel Acharuparambil, O.C.D. †

Deceased

Archbishop of Verapoly


Events

DateAgeEventTitle
12 May 1939BornPalliport
14 Mar 196626.8Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
14 Jun 199657.1AppointedArchbishop of Verapoly, India
3 Nov 199657.5Ordained BishopArchbishop of Verapoly, India
24 Oct 200869.4AppointedApostolic Administrator of Cochin, India
8 May 200970.0ResignedApostolic Administrator of Cochin, India
26 Oct 200970.5DiedArchbishop of Verapoly, India

MicroData Summary for Daniel Acharuparambil:
Archbishop Daniel Acharuparambil O.C.D. (born , died ) Archbishop of Verapoly

  • a priest for 43.6 years
  • a bishop for 13.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 147, Number 12,864
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 2 Jul 2014