Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Miroslav Stefan Marusyn

Deceased

Secretary Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

Titular Archbishop of Cadi


Events

DateAgeEventTitle
26 Jun 1924BornKniazhe
25 Apr 194823.8Ordained DeaconDeacon of Lviv (Ukrainian), Ukraine
2 May 194823.8Ordained PriestPriest of Lviv (Ukrainian), Ukraine
27 Jun 197450.0AppointedTitular Bishop of Cadi
28 Jul 197450.0Ordained BishopTitular Bishop of Cadi
1977²52.5AppointedVice President of the Pontifical Commission for the Revision of the Code of Oriental Canon Law
14 Sep 198258.2AppointedSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
14 Sep 198258.2AppointedTitular Archbishop of Cadi
11 Apr 200176.7RetiredSecretary of the Congregation for the Oriental Churches
21 Sep 200985.2DiedSecretary Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Miroslav Stefan Marusyn
Archbishop Miroslav Stefan Marusyn (born , died ) Secretary Emeritus of Oriental Churches

  • a priest for 61.3 years
  • a bishop for 35.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)
  • c0: CB, 15 Feb 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 14 Jun 2016