Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Josyf Sembratowicz (Sembratovyc)

Deceased

Archbishop Emeritus of Lviv (Ukrainian)

Titular Archbishop of Theodosiopolis


Events

DateAgeEventTitle
8 Nov 1821BornKrynica
7 Oct 184523.9Ordained PriestPriest of Przemyśl, Sambor, et Sanok (Ruthenian), Poland
24 Mar 186543.4AppointedTitular Bishop of Nazianzus
11 Jun 186543.6Ordained BishopTitular Bishop of Nazianzus
1 Oct 186745.9AppointedApostolic Administrator of Przemyśl, Sambor, et Sanok (Ruthenian), Poland
18 May 187048.5SelectedArchbishop of Lviv (Ukrainian), Ukraine
27 Jun 187048.6ConfirmedArchbishop of Lviv (Ukrainian), Ukraine
11 Nov 1882³61.0ResignedArchbishop of Lviv (Ukrainian), Ukraine
22 Dec 188261.1AppointedTitular Archbishop of Theodosiopolis
23 Oct 190079.0DiedArchbishop Emeritus of Lviv (Ukrainian), Ukraine

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Josyf Sembratowicz (Sembratovyc):
Archbishop Josyf Sembratowicz (Sembratovyc) (born , died ) Archbishop Emeritus of Lviv

  • a priest for 55.0 years
  • a bishop for 35.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 340, and Page 404
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 470, and Page 547
  • ob: CB, 3 Jan 2014
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 217, Number 18,061

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 30 Mar 2014