Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Benjamin-Octave Roland-Gosselin

Deceased

Bishop Emeritus of Versailles

Titular Archbishop of Laodicea in Syria


Events

DateAgeEventTitle
17 Dec 1870BornParis
21 Dec 189525.0Ordained PriestPriest of Paris, France
3 Jul 191948.5AppointedAuxiliary Bishop of Paris, France
3 Jul 191948.5AppointedTitular Bishop of Mosynopolis
12 Aug 191948.7Ordained BishopTitular Bishop of Mosynopolis
12 Mar 192655.2AppointedCoadjutor Bishop of Versailles, France
4 Apr 192655.3InstalledCoadjutor Bishop of Versailles, France
3 Apr 193160.3SucceededBishop of Versailles, France
22 Apr 193160.3InstalledBishop of Versailles, France
12 Apr 195281.3RetiredBishop of Versailles, France
12 Apr 195281.3AppointedTitular Bishop of Sigus
23 Apr 195281.3AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Syria
22 May 195281.4DiedBishop Emeritus of Versailles, France

MicroData Summary for Benjamin-Octave Roland-Gosselin:
Archbishop Benjamin-Octave Roland-Gosselin (born , died ) Bishop Emeritus of Versailles

  • a priest for 56.4 years
  • a bishop for 32.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013