Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Louis-Joseph Gaillard

Deceased

Archbishop of Tours


Events

DateAgeEventTitle
21 Oct 1872BornBeauvais
29 Jun 190229.7Ordained PriestPriest of Beauvais (-Noyon-Senlis), France
21 Nov 192149.1AppointedBishop of Meaux, France
25 Jan 192249.3Ordained BishopBishop of Meaux, France
9 Feb 192249.3InstalledBishop of Meaux, France
25 Sep 193158.9AppointedArchbishop of Tours, France
30 Nov 193159.1InstalledArchbishop of Tours, France
19 Jan 193562.2AppointedApostolic Administrator of Nantes, France
18 Oct 193664.0ResignedApostolic Administrator of Nantes, France
28 Oct 195684.0DiedArchbishop of Tours, France

MicroData Summary for Louis-Joseph Gaillard:
Archbishop Louis-Joseph Gaillard (born , died ) Archbishop of Tours

  • a priest for 54.3 years
  • a bishop for 34.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1922, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013