Catholic-Hierarchy DC

Nicol˛ Cardinal Guidi di Bagno

Deceased

Bishop Emeritus of Senigallia

Cardinal-Priest of Sant’Eusebio


Events

DateAgeEventTitle
1583²BornMantua
14 Mar 164461.2AppointedTitular Archbishop of Athenae
29 Mar 164461.2Ordained BishopTitular Archbishop of Athenae
23 Apr 164461.3AppointedApostolic Nuncio to France
Dec 1656³73.9ResignedApostolic Nuncio to France
9 Apr 165774.2Elevated to Cardinal
23 Apr 165774.3AppointedCardinal-Priest of Sant’Eusebio
28 May 165875.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Senigallia, Italy
1 Sep 165976.6ResignedBishop of Senigallia, Italy
27 Aug 166380.6DiedBishop Emeritus of Senigallia, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain ; ⁶ Before

MicroData Summary for Nicol˛ Guidi di Bagno:
Nicol˛ Cardinal Guidi di Bagno (died ) Bishop Emeritus of Senigallia

  • a bishop for 19.4 years
  • a cardinal for 6.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 108, Number 657
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 312, and Page 99
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1644, Number 6

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.4, 21 Mar 2015; Data: 23 Mar 2015