Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis-Marie-Joseph de Courrèges d’Ustou

Deceased

Bishop Emeritus of Montauban


Events

DateAgeEventTitle
25 Mar 1894BornToulouse
29 Jun 192228.3Ordained PriestPriest
16 Nov 193541.6AppointedAuxiliary Bishop of Toulouse (-Narbonne-Saint Bertrand de Comminges-Rieux), France
16 Nov 193541.6AppointedTitular Bishop of Chrysopolis in Macedonia
19 Dec 193541.7Ordained BishopTitular Bishop of Chrysopolis in Macedonia
1 Jan 194651.8ResignedAuxiliary Bishop of Toulouse (-Narbonne-Saint Bertrand de Comminges-Rieux), France
8 Sep 194753.5AppointedBishop of Montauban, France
2 Sep 197076.4RetiredBishop of Montauban, France
2 Sep 197076.4AppointedTitular Bishop of Cumae
10 Dec 197076.7ResignedTitular Bishop of Cumae
11 May 197985.1DiedBishop Emeritus of Montauban, France

MicroData Summary for Louis-Marie-Joseph de Courrèges d’Ustou:
Bishop Louis-Marie-Joseph de Courrèges d’Ustou (born , died ) Bishop Emeritus of Montauban

  • a priest for 56.9 years
  • a bishop for 43.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 95

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013