Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jules-Marie-Victor Courcoux, C.Or.Iesu †

Deceased

Bishop of Orléans

Note/Previous Titular See: (Oratorio di Gesu & Maria Immac. di Parigi)


Events

DateAgeEventTitle
14 Jul 1870BornLannion
4 Jun 189625.9Ordained PriestPriest
20 Dec 192656.4AppointedBishop of Orléans, France
18 Jan 192756.5Ordained BishopBishop of Orléans, France
25 Jan 192756.5InstalledBishop of Orléans, France
28 Mar 195180.7DiedBishop of Orléans, France

MicroData Summary for Jules-Marie-Victor Courcoux:
Bishop Jules-Marie-Victor Courcoux C.Or.Iesu (born , died ) Bishop of Orléans

  • a priest for 54.8 years
  • a bishop for 24.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 1

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013