Catholic-Hierarchy DC

Grégoire-Pierre XV (François) Cardinal Agagianian

Deceased

Patriarch Emeritus of Cilicia (Armenian)

Cardinal-Bishop of Albano


Events

DateAgeEventTitle
18 Sep 1895BornAkhaltzikhe
23 Dec 191722.3Ordained PriestPriest
11 Jul 193539.8AppointedTitular Bishop of Comana Armeniae
21 Jul 193539.8Ordained BishopTitular Bishop of Comana Armeniae
30 Nov 193742.2SelectedPatriarch of Cilicia (Armenian), Lebanon
13 Dec 193742.2ConfirmedPatriarch of Cilicia (Armenian), Lebanon
18 Feb 194650.4Elevated to Cardinal
22 Feb 194650.4AppointedCardinal-Priest of San Bartolomeo all’Isola
2 Jul 195559.8AppointedPresident of the Roman Curia - Other
18 Jun 195862.8AppointedPro-Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith
18 Jul 196064.8AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
25 Aug 196266.9ResignedPatriarch of Cilicia (Armenian), Lebanon
19 Oct 197075.1RetiredPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
22 Oct 197075.1AppointedCardinal-Bishop of Albano
16 May 197175.7DiedPatriarch Emeritus of Cilicia (Armenian), Lebanon

MicroData Summary for Grégoire-Pierre XV (François) Agagianian:
Grégoire-Pierre XV (François) Cardinal Agagianian (born , died ) Patriarch Emeritus of Cilicia

  • a priest for 53.4 years
  • a bishop for 35.8 years
  • a cardinal for 25.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 51
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 1 Jul 2014