Catholic-Hierarchy DC

Andon Bedros Cardinal Hassoun

Deceased

Patriarch Emeritus of Cilicia (Armenian)

Cardinal-Priest of Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1809BornConstantinople
8 Sep 183223.2Ordained PriestPriest
7 Jun 184232.9AppointedCoadjutor Archbishop of Constantinople (Istanbul) (Armenian), Turkey
7 Jun 184232.9AppointedTitular Archbishop of Anazarbus
19 Jun 184233.0Ordained BishopTitular Archbishop of Anazarbus
2 Aug 184637.1SucceededArchbishop of Constantinople (Istanbul) (Armenian), Turkey
14 Sep 186657.2SelectedPatriarch of Cilicia (Armenian), Lebanon
12 Jul 186758.0ConfirmedPatriarch of Cilicia (Armenian), Lebanon
13 Dec 188071.5Elevated to Cardinal
16 Dec 188071.5AppointedCardinal-Priest of Santi Vitale, Valeria, Gervasio e Protasio
Jun 1881³71.9ResignedPatriarch of Cilicia (Armenian), Lebanon
28 Feb 188474.7DiedPatriarch Emeritus of Cilicia (Armenian), Lebanon

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Andon Bedros Hassoun
Andon Bedros Cardinal Hassoun (born , died ) Patriarch Emeritus of Cilicia

  • a priest for 51.4 years
  • a bishop for 41.6 years
  • a cardinal for 3.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 204, and Page 53
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 162, and Page 73
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 13 Dec 1880
  • b/c2+: Les Ordinations …piscopales, Year 1842, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 21 Nov 2016