Catholic-Hierarchy DC

Pietro Francesco Cardinal Galleffi

Deceased

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Chamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber

Archpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
27 Oct 1770BornCesena, Italy
11 Jul 180332.7Elevated to Cardinal
26 Sep 180332.9AppointedCardinal-Priest of San Bartolomeo all’Isola
20 May 181443.5AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
14 May 181746.5AppointedPrefect of the Congregation of Regular Discipline
31 Aug 181948.8AppointedTitular Archbishop of Damascus
12 Sep 181948.8Ordained BishopTitular Archbishop of Damascus
6 May 182049.5AppointedArchpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}
29 May 182049.5AppointedCardinal-Bishop of Albano
20 Dec 182454.1AppointedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
5 Jul 183059.6AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
18 Jun 183766.6DiedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

MicroData Summary for Pietro Francesco Galleffi
Pietro Francesco Cardinal Galleffi (born , died ) Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

  • a bishop for 17.7 years
  • a cardinal for 33.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 172
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 11 Jul 1803
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1819, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 26 May 2016