Catholic-Hierarchy DC

Bishop Georges Benoit Gassongo

Deceased

Apostolic Administrator Emeritus of Fort-Rousset

Titular Bishop of Cubda


Events

DateAgeEventTitle
1912BornBoundji
9 Jun 194634.4Ordained PriestPriest
6 Jul 196553.5AppointedAuxiliary Bishop of Fort-Rousset, Congo
6 Jul 196553.5AppointedTitular Bishop of Cubda
10 Oct 196553.8Ordained BishopTitular Bishop of Cubda
2 Mar 196856.2AppointedApostolic Administrator of Fort-Rousset, Congo
27 Feb 197058.2ResignedApostolic Administrator of Fort-Rousset, Congo
17 Apr 198169.3DiedApostolic Administrator Emeritus of Fort-Rousset, Congo

MicroData Summary for Georges Benoit Gassongo:
Bishop Georges Benoit Gassongo (died ) Apostolic Administrator Emeritus of Fort-Rousset

  • a priest for 34.9 years
  • a bishop for 15.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013