Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Petero Mataca

Deceased

Archbishop Emeritus of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)


Events

DateAgeEventTitle
28 Apr 1933Born
19 Dec 195926.6Ordained PriestPriest of Fiji Island, Pacific (Oceania)
27 Aug 197441.3AppointedAuxiliary Bishop of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)
27 Aug 197441.3AppointedTitular Bishop of Siminina
3 Dec 197441.5Ordained BishopTitular Bishop of Siminina
10 Apr 197642.9AppointedArchbishop of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)
19 Dec 201279.6RetiredArchbishop of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)
30 Jun 201481.1DiedArchbishop Emeritus of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Petero Mataca
Archbishop Petero Mataca (born , died ) Archbishop Emeritus of Suva

EventPlace
Birth PlaceCawaci
Ordained BishopSacred Heart, Cathedral, Suva, Archdiocese of Suva, Fiji

  • a priest for 54.5 years
  • a bishop for 39.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 19 Dec 2012
  • d: CB, 30 Jun 2014
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 221, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 27, Number 1,524

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast