Catholic-Hierarchy DC

Bernardino Cardinal Giraud

Deceased

Archbishop Emeritus of Ferrara

Cardinal-Priest of Santissima TrinitÓ al Monte Pincio


Events

DateAgeEventTitle
14 Jul 1721BornRoma
19 Mar 176745.6Ordained PriestPriest
6 Apr 176745.7AppointedTitular Archbishop of Damascus
26 Apr 176745.7Ordained BishopTitular Archbishop of Damascus
27 Jun 176745.9AppointedApostolic Nuncio to France
17 Jun 177149.9Elevated to CardinalIn Pectore
15 Mar 177351.6AppointedArchbishop of Ferrara, Italy
Apr 1773³51.7ResignedApostolic Nuncio to France
19 Apr 177351.7Elevated to Cardinal
20 Dec 177352.4InstalledCardinal-Priest of Santissima TrinitÓ al Monte Pincio
14 Feb 177755.5ResignedArchbishop of Ferrara, Italy
3 May 178260.8DiedArchbishop Emeritus of Ferrara, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Bernardino Giraud (VIAF: 89089840)
Bernardino Cardinal Giraud (born , died ) Archbishop Emeritus of Ferrara

  • a priest for 15.1 years
  • a bishop for 15.0 years
  • a cardinal for 10.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1767, Number 8
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 19 Apr 1773
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 246

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 7 Nov 2016