Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Kureethara

Deceased

Bishop of Cochin


Events

DateAgeEventTitle
2 Jul 1929BornPalluruthy
18 Mar 195828.7Ordained PriestPriest of Cochin, India
29 Aug 197546.2AppointedBishop of Cochin, India
21 Dec 197546.5Ordained BishopBishop of Cochin, India
6 Jan 199969.5DiedBishop of Cochin, India

MicroData Summary for Joseph Kureethara:
Bishop Joseph Kureethara (born , died ) Bishop of Cochin

  • a priest for 40.8 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013