Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Maxim (Maksym) Hermaniuk, C.SS.R. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Winnipeg (Ukrainian), Manitoba


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1911BornNove Selo, Poland
29 Sep 193321.9ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
4 Sep 193826.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
13 Jan 195139.2AppointedAuxiliary Bishop of Manitoba (Ukrainian), Canada
13 Jan 195139.2AppointedTitular Bishop of Sinna
29 Jun 195139.7Ordained BishopTitular Bishop of Sinna
13 Mar 195543.4AppointedCoadjutor Bishop of Manitoba (Ukrainian), Canada
1 Sep 195644.8SucceededBishop of Manitoba (Ukrainian), Canada
3 Nov 195645.0AppointedArchbishop of Winnipeg (Ukrainian), Manitoba, Canada
16 Dec 199281.1RetiredArchbishop of Winnipeg (Ukrainian), Manitoba, Canada
3 May 199684.5DiedArchbishop Emeritus of Winnipeg (Ukrainian), Manitoba, Canada

MicroData Summary for Maxim (Maksym) Hermaniuk: VIAF:104694757
Archbishop Maxim (Maksym) Hermaniuk C.SS.R. (born , died ) Archbishop Emeritus of Winnipeg

  • a priest for 57.7 years
  • a bishop for 44.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 144
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 16 Jul 2014