Catholic-Hierarchy DC

Bishop Myron Michael Daciuk, O.S.B.M. †

Deceased

Bishop of Edmonton (Ukrainian)


Events

DateAgeEventTitle
16 Nov 1919BornMundare
15 Nov 194222.9Solemn ProfessedMember of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
10 Jun 194525.5Ordained PriestPriest of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
24 Jun 198262.6AppointedAuxiliary Bishop of Winnipeg (Ukrainian), Manitoba, Canada
24 Jun 198262.6AppointedTitular Bishop of Thyatira
14 Oct 198262.9Ordained BishopTitular Bishop of Thyatira
28 Oct 199171.9AppointedBishop of Edmonton (Ukrainian), Canada
14 Jan 199676.1DiedBishop of Edmonton (Ukrainian), Canada

MicroData Summary for Myron Michael Daciuk:
Bishop Myron Michael Daciuk O.S.B.M. (born , died ) Bishop of Edmonton

  • a priest for 50.5 years
  • a bishop for 13.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)
  • c1/sole: CB, 12 Jan 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 7 Feb 2015