Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Raimondi

Deceased

Prefect of the Congregation for the Causes of Saints

Cardinal-Deacon of Santi Biagio e Carlo ai Catinari


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1912BornAcqui-Lussito, Italy
6 Jun 193623.6Ordained PriestPriest of Acqui, Italy
24 Dec 195341.2AppointedTitular Archbishop of Tarsus
24 Dec 195341.2AppointedApostolic Nuncio to Haiti
31 Jan 195441.3Ordained BishopTitular Archbishop of Tarsus
15 Dec 195644.1AppointedApostolic Delegate to México
30 Jun 196754.7AppointedApostolic Delegate to United States of America
5 Mar 197360.4AppointedCardinal-Deacon of Santi Biagio e Carlo ai Catinari
5 Mar 197360.4Elevated to Cardinal
21 Mar 197360.4AppointedPrefect of the Congregation for the Causes of Saints
24 Jun 197562.7DiedPrefect of the Congregation for the Causes of Saints

MicroData Summary for Luigi Raimondi:
Cardinal Luigi Raimondi (born , died ) Prefect of Causes of Saints

  • a priest for 39.0 years
  • a bishop for 21.4 years
  • a cardinal for 2.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 16 Jan 2014