Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Raphael Quinn

Deceased

Archbishop Emeritus of San Francisco, California, USA


Events

DateAgeEventTitle
28 Mar 1929Born
19 Jul 195324.3Ordained PriestPriest of San Diego, California, USA
21 Oct 196738.5AppointedAuxiliary Bishop of San Diego, California, USA
21 Oct 196738.5AppointedTitular Bishop of Thisiduo
12 Dec 196738.7Ordained BishopTitular Bishop of Thisiduo
30 Nov 197142.6AppointedBishop of Oklahoma City and Tulsa, Oklahoma, USA
13 Dec 197243.7AppointedArchbishop of Oklahoma City, Oklahoma, USA
16 Feb 197747.8AppointedArchbishop of San Francisco, California, USA
26 Apr 197748.0InstalledArchbishop of San Francisco, California, USA
27 Dec 199566.7ResignedArchbishop of San Francisco, California, USA
22 Jun 201788.2DiedArchbishop Emeritus of San Francisco, California, USA

MicroData Summary for John Raphael Quinn (VIAF: 5185429)
Archbishop John Raphael Quinn (born , died ) Archbishop Emeritus of San Francisco

EventPlace
Birth PlaceRiverside
Death PlaceSan Francisco, Archdiocese of San Francisco, California

  • a priest for 63.9 years
  • a bishop for 49.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 22 Jun 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 23 Jun 2017