Catholic-Hierarchy DC

Alessandro Cardinal Franchi

Deceased

Secretary of State

Cardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere

Titular See: (Florence)


Events

DateAgeEventTitle
25 Jun 1819BornRome, Italy
18 Dec 184122.5Ordained DeaconDeacon
26 Mar 184222.8Ordained PriestPriest
16 Jun 185637.0AppointedApostolic Nuncio to Other
19 Jun 185637.0AppointedTitular Archbishop of Thessalonica
6 Jul 185637.0Ordained BishopTitular Archbishop of Thessalonica
31 Oct 186041.3AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
13 Mar 186848.7AppointedApostolic Nuncio to Spain
186949.5ResignedApostolic Nuncio to Spain
22 Dec 187354.5Elevated to Cardinal
16 Jan 187454.6AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
10 Mar 187454.7AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
5 Mar 187858.7AppointedSecretary of State
31 Jul 187859.1DiedSecretary of State

MicroData Summary for Alessandro Franchi:
Cardinal Alessandro Franchi (born , died ) Secretary of State

  • a priest for 36.3 years
  • a bishop for 22.1 years
  • a cardinal for 4.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 22 Dec 1873
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 550, and Page 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013